• slider1.jpg

Słowacja - bardzo bliski sąsiad Środa, 16 grudnia 2020

Instytut Słowacki w Warszawie świętuje w tym roku 25-lecie działalności. Plany uroczystości przekreśliła pandemia, ale dyrektor instytutu Adrián Kromka odwiedził Stary Sącz i wręczył burmistrzowi Jackowi Lelkowi pamiątkową grafikę przygotowaną specjalnie na jubileusz.

Dyrektor Instytutu nie gościł w naszym mieście pierwszy raz. Bywał tu równiez jako konsul Republiki Słowackiej w Krakowie, a ostatnio podczas wystawy  „Lewocza - miasto Mistrza Pawła” prezentowanej w starosadeckiej bibliotece.

Adrián Kromka jest dyrektorem Instytutu Słowackiego w Warszawie od kwietnia 2018 roku. Ten słowacki dyplomata, z wykształcenia prawnik, w przeszłości pracował jakozastępca burmistrza Miasta Poprad, był doradcą w Kancelarii Prezydenta Republiki Słowackiej, członkiem zespołu doradczego Ministra Sprawiedliwości RS oraz członkiem rady Słowackiego Krajowego Centrum Praw Człowieka w Bratysławie.

Instytut Słowacki to placówka dyplomatyczna, która promuje słowacką kulturę, sztukę, edukację, informuje o możliwościach współpracy ekonomicznej, prezentuje słowackie regiony, turystykę na Słowacji, jak również umożliwia wzajemne kontakty w wspomnianych dziedzinach - mówi  Adrián Kromka. - Instytut organizuje również konferencje naukowe, wykłady, seminaria, prezentacje z dziedziny sztuki, literatury, muzyki, filmu i innych gatunków artystycznych ze Słowacji oraz prezentacje dotyczące turystyki i przedsiębiorczości. Stary Sącz dał mi się poznać z bardzo dobrej strony. To piękne historyczne i prężnie rozwijające się miejsce.

- Słowacja to nasz naturalny partner, bliski sąsiad, znakomite miejsce do wypoczynku, a Lewocza i jej historia to sprawy  zupełnie niezwykłe - dodaje burmistrz Jacek Lelek. - Partnerstwo z Lewoczą nie ogranicza się tylko do wymiany kulturalnej, poznania historii Spisza, czy wzajemnych komplementów, ale jest żywą współpracą, która skutkuje konkretnymi inwestycjami.

Wyżej wspomniana grafika autorstwa Igora Strinki przedstawia siedzibę Instytutu Słowackiego (zabytkową kamienicę przy ul. Krzywe Koło na Starym Mieście w Warszawie), którą artysta wykorzystał jako tło do przedstawienia legend, historii i postaci ważnych dla słowackiej tożsamości narodowej .min  Ľudovíta Štúra, Janosika, czy Milana Rastislava Štefánika.


Urząd Miejski w Starym Sączu

Galeria