• slider1.jpg

Borelioza - nie lekceważ zagrożenia - informacja KRUS Poniedziałek, 18 maja 2020

Wiosna to czas intensywnych prac polowych, a jednocześnie największego zagrożenia ze strony kleszczy. W minionym roku oddziały KRUS wypłaciły 294 jednorazowe odszkodowania z tytułu stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu, z powodu odkleszczowych chorób zawodowych. To najczęstsze choroby zawodowe występujące w rolnictwie.

Rozważnie podchodźmy do tematu

Warto w otoczeniu osób najbliższych rozmawiać o różnych zagrożeniach. Na wiosnę, niewątpliwie do ważniejszych kwestii, przy omawianiu planowanych prac rolniczych, należy rozmawiać o tym, jak skutecznie zabezpieczyć się przed przysłowiowym „złapaniem kleszcza”. Profilaktyka związana z zabezpieczaniem się przed kontaktem z kleszczem jest bardzo ważna. Jedni po ukąszeniu kleszcza zachorują, inni nie, jedni zwalczą chorobę bardzo szybko, a inni będą się z nią zmagać przez długie lata, nieraz do końca życia. Nie warto więc ryzykować, gdy tymczasem profilaktyka jest stosunkowo łatwa. Należy uczyć dzieci od najmłodszych lat tego, w jaki sposób właściwie ubierać się i zabezpieczać przez niechcianym kontaktem z tym małym pajęczakiem. Tak, aby stając się dojrzałymi i w pełni świadomymi ludźmi - w przyszłości, w dorosłości nasi najbliżsi mieli wyrobione od dzieciństwa nawyki, w jaki sposób zabezpieczać się przed kontaktem z kleszczem, wychodząc do prac w gospodarstwie rolnym. Dobrym na przykład nawykiem jest to, że gdy rolnik wychodzi na pokos wysokich traw, bądź zbiór roślin pastewnych powinien założyć skarpety i długie, spodnie. Tak niewiele, a jednak dobre praktyki mogą uchronić od tak dużych problemów.

Czym są kleszcze

Kleszcze to roztocza, należące do gromady pajęczaków. Roztocza te występują na łąkach, polach i w lasach. Najczęściej w wysokich trawach, przeważnie wysokich do metra, mogą pojawiać się na roślinach wysokich na półtora metra. Nie występują na drzewach, na dużych wysokościach, jak niektórzy uważają. Natomiast po przedostaniu się na nosiciela, człowieka, bądź zwierzę stanowią olbrzymie zagrożenie. Zwierzęta przechodzą kontakt z kleszczem najczęściej bezobjawowo, natomiast człowiek jest narażony na wiele licznych chorób, m.in. na kleszczowe zapalenie mózgu, boreliozę, anaplazmozę i inne. W żadnym wypadku nie należy lekceważyć sytuacji, gdy na ciele znajdziemy miejsce, w którym zadomowił się kleszcz. Należy działać szybko i rozważnie.

 

Wizyta u lekarza

W obecnym czasie, gdy na skutek pandemii koronawirusa ograniczony jest dostęp do lekarza rodzinnego i do podstawowych placówek służby zdrowia, nie narażajmy się niepotrzebnie na kontakt z kleszczem, postępujmy rozważnie. Jednak, gdy już przydarzy się nam spotkanie z kleszczem, trzeba pamiętać o kilku rzeczach. Nie trzeba panikować, ani lekceważyć tematu. Można ostrożnie usunąć pęsetą kleszcza, przytrzymując go jak najbliżej ciała tak aby nie pozostawić w miejscu kontaktu żadnej części pajęczaka. W maleńkiej rance nie może pozostać najmniejszy nawet fragment niepożądanego stworzenia. Nie wolno wsmarowywać w miejsce po ukąszeniu żadnego tłuszczu, należy obserwować, czy nie powstaje charakterystyczny, czerwony rumień i czy nie występują inne objawy choroby, np. gorączka, bądź ogólne osłabienie organizmu. Wizyta u lekarza jest konieczna dopiero, gdy rumień narasta i pojawiają się jakiekolwiek objawy chorobowe.

Warto zapamiętać

Na kleszczowe zapalenie mózgu zapada średniorocznie ponad dwieście osób. Na boreliozę około 40 tysięcy osób. Borelioza niszczy od wewnątrz organizm. Najczęściej stawy, ale także i tkanki miękkie. Potrafi zaatakować mózg, w stanach ostrych doprowadzając do obumierania całych fragmentów tego najważniejszego dla człowieka organu. Zdarza się, że doprowadza również do zapalenia mięśnia sercowego. Leczenie boreliozy jest zazwyczaj długotrwałe i bardzo kosztowne. Wielu ludzi zmaga się z tą chorobą do końca życia.

Kilka porad:

- Rozmawiaj z bliskimi o zagrożeniach, nie lekceważ tematu.

- Właściwie zabezpieczaj siebie i bliskich w stosowną odzież, dopasowaną do miejsc, które zamierzasz odwiedzić. Jeśli prowadzisz prace polowe w wysokich trawach, na łąkach, to konieczne są skarpety i spodnie za kolana, bądź długie.

- Po każdej pracy w terenie oglądaj swoje ciało, czy nie przyniosłeś ze sobą niechcianego gościa.

- Choroń zwierzęta domowe i gospodarskie przed kontaktem z kleszczami. Jeśli to możliwe stosuj preparaty odstraszające kleszcze. Zwierzęta mogą przenosić choroby odkleszczowe na ludzi.

- W sytuacji niepokojących objawów, np. wędrującego, bądź rosnącego rumienia – kontaktuj się natychmiast z lekarzem.

- Nie usuwaj gwałtownie kleszcza z miejsca ukąszenia. Rób to powoli i dokładnie, bądź poproś kogoś, kto potrafi taką czynność wykonać.

Gdzie po pomoc i informacje?

Każdy rolnik, u którego stwierdzono chorobę zawodową ma prawo ubiegać się o jednorazowe odszkodowanie. Należy się ono z tytułu stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu albo rodzinie z powodu śmierci rolnika, na skutek choroby zawodowej. Odszkodowanie ustalane jest proporcjonalnie do określonego procentowo stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu.

Po informacje dzwoń do wymienionych placówek:

- Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego

- Państwowy Zakład Higieny

- Stacje Sanitarno-Epidemiologiczne Państwowej Inspekcji Sanitarnej

- Stowarzyszenie Chorych na Boreliozę

- Centralny Ośrodek Ochrony Pracy – Państwowy Instytut Badawczy

- Fundacja „Bartek” na rzecz Osób z Boreliozą i Innymi Chorobami Odkleszczowymi

- Instytut Medycyny Wsi

Więcej informacji szukaj na stronie:

https://www.krus.gov.pl/wydawnictwa/broszury-prewencyjne/

Nie warto ryzykować zdrowia i życia swojego oraz osób bliskich przez lekkomyślność. Niech wiosna zawsze kojarzy się nam z pięknem przyrody, a nie z początkiem wieloletnich zmagań z chorobami.


UM w Starym Sączu/ Placówka Terenowa KRUS w Nowym Sączu, Oddział Regionalny Kraków