• slider1.jpg

Legendarny starosądecki jarmark powraca Piątek, 09 sierpnia 2019

Górale z Transylwanii, węgierski gulasz, rzemieślnicze cuda ze wszystkich regionów Polski i muzyka. 24 - 25 sierpnia na starosądeckim rynku czeka na Was masa atrakcji. 

Przed nami kolejny Starosądecki Jarmark Rzemiosła, co oznacza, że starosądecki rynek znów będzie tętnił życiem i to przez dwa dni. Zapowiedziało się około 120 wystawców i producentów rzemieślniczych wyrobów najróżniejszego rodzaju z najodleglejszych zakątków Polski. Podczas kiermaszu obowiązkowo trzeba skosztować będzie specjałów przygotowanych przez nasze Koła Gospodyń Wiejskich, stowarzyszenia i Koło Gospodyń Miejskich. Jarmarkowi jak zwykle będzie towarzyszyć muzyka, prezentacja lokalnego folkloru w wykonaniu zespołów regionalnych, występy dzieci i młodzieży. Szczegóły na plakacie.

 

Jako, że jesteśmy na pograniczu, gdzie mieszają się kultury, smaki i obyczaje, na jarmarku nie zabraknie kuchni węgierskiej, rumuńskiej i słowackiej, której będzie można skosztować w drugim dniu jarmarku.

Goście ugotują i będa częstowac na rynku oryginalnymi potrawami m.in. csülkös babgulyás (Keszthely), gulyásleves (Dunakeszi) székely káposzta (Cristuru Secuiesc), a Węgrzy z Küngös przywiozą produkty swojej manufaktury spożywczej. Gulasz transylwański, zupa fasolowa na golonce i bogracz. Będziecie mogli zadecydować, która potrawa smakuje wam najlepiej oddając głos na potrawę przygotowaną przez kucharzy z Dunakeszi, Keszthley i Cristuru Secuiesc. Kupony będą do pobrania przy stoiskach z potrawami. Kto wypadnie najlepiej i zostanie mistrzem kulinarnym 11. Starosądeckiego Jarmarku Rzemiosła? Degustacja potraw gości od godziny 17.00 w niedzielę. Rozstrzygnięcie konkursu około godziny 18.00. Starosądeckie stowarzyszenia i KGW nie startują, bo wiadomo, że są bezkonkurencyjne.

Przyjazd gości z partnerskich miast Keszthley, Dunakeszi i Lewoczy oraz zaprzyjaźnionego Cristuru Secuiesc z Transylwanii (Rumunia) jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach programu Europa dla Obywateli, który jest zarządzany w Brukseli przez Agencję Wykonawczą ds. Edukacji, Kultury i Sektora Audiowizualnego EACEA. “Europa dla obywateli” to program wspierający organizacje pozarządowe i samorządy, działające w obszarze społeczeństwa obywatelskiego, kultury i edukacji,  w realizacji projektów związanych z tematyką obywatelstwa europejskiego, inicjatyw lokalnych, zaangażowania społecznego i demokratycznego oraz pamięci europejskiej.


Urząd Miejski w Starym Sączu