• slider1.jpg

Nagroda Architektoniczna Tygodnika Polityka 2018 wręczona. Środa, 29 maja 2019

Do konkursu zgłoszono 77 realizacji, wiele z kilkudziesięciomilionowymi budżetami (Bobrowisko 1,5 mln), do ścisłego finału dostało się pięć.

Nagroda Architektoniczna POLITYKI za rok 2018 powędruje do Krakowa. Jury najwyżej oceniło sportową Halę Cracovia. Ale internauci wyróżnili Bobrowisko w Starym Sączu.

- Ogromna radość i wyróżnienie -  mówi projektantka Anna Szewczyk-Świątek - Redaktor Sarzyński w kuluarach opowiadał, że  dyskusja komu przyznać grand prix toczyła się z wymienieniem dwóch obiektów - Bobrowiska i hali Cracovia, która ją dostała. Mamy nadzieję że Stary Sącz na stałe zapisze się w pamięci jako piękna gmina, którą warto odwiedzić.

Wyróżnienia w Warszawie odbierali i projektanci w osobach Anny Szewczyk Świątek i Wojciecha Świątka oraz inwestor, czyli Gmina Stary Sącz w osobach Jacka Lelka i Kazimierza Gizickiego.

Jak kapituła uzasadniała nominację? …Kameralne przedsięwzięcie. Zamiast szkła, betonu i stali – drewno. Zamiast gwaru i ruchu – ciszę i kontemplację. Zaś projekt przygotowało nieduże biuro architektoniczne 55Architekci mające swą siedzibę w Limanowej. Działające głównie w regionie, ale nie bez pewnych sukcesów; zarówno platforma widokowa w Woli Kroguleckiej ich autorstwa, jak i siedziba gminnej biblioteki w Starym Sączu doczekały się pozytywnych recenzji i wojewódzkich wyróżnień. Projekt ujmuje powściągliwością, atrakcyjnym wykorzystaniem drewna, formami wprawdzie niedużymi, ale zdradzającymi pewne wyrafinowanie i dekonstrukcyjny sznyt. Zadbano, by bez problemów mogły zeń korzystać osoby na wózkach i małe dzieci. Nie bez znaczenia pozostaje kontekst społeczny. Ścieżkę stworzono nie w naturalnym układzie przyrodniczo-geologicznym (co zdarza się najczęściej), ale w obszarze dawnej żwirowni, którą zamknięto i na powrót oddano w użytkowanie przyrodzie. Silny jest tu więc dodatkowy wątek ekologiczny…

- Sukcesów Bobrowiska ciąg dalszy – komentuje burmistrz Jacek Lelek. – Obiekt jest już znany w całej Polsce i śmiało konkuruje z najlepszymi realizacjami architektonicznymi w kraju. Jego walory nie tylko czysto architektoniczne, ale kontekst, pomysł doceniają najwybitniejsi specjaliści w Polsce. Zgłosiliśmy też naszą enklawę do konkursu Regiostars w Brukseli. Zobaczymy co z tego wyniknie, a   nie dalej jak kilka dni temu Bobrowisko dostało nagrodę w konkursie Stowarzyszenia Architektów Polskich na realizację roku 2018 w kategorii przestrzeń publiczna. Jest więc się z czego cieszyć. Kto jeszcze nie zdążył być na Bobrowisku zapraszam do Starego Sącza.

- Okazuje się, że warto czasem realizować odważne pomysły – dodaje zastępca burmistrza Kazimierz Gizicki. – Wiele osób było sceptycznych do tego przedsięwzięcia. Również realizacja była dość trudna, ale koniec końców opłaciło się. Ludzie zagłosowali w sieci, ale przede wszystkim zagłosowali nogami, bo od otwarcia kładki Bobrowisko odwiedziło już około 50 tys. osób.

Więcej: https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/kultura/1794078,1,hala-cracovia-otrzymuje-nagrode-architektoniczna-polityki-2018.read

Zdjecia: Teodor Klepczyński/Polityka


Urząd Miejski w Starym Sączu

Galeria