• slider1.jpg

Forum Polska - Węgry w Starym Sączu Środa, 08 maja 2019

W trosce o poprawę życia w Europie Środkowej. Podstawy budowy państwa dobrobytu - taki temat przewodni ma pierwsza edycja forum, które odbędzie się w najbardziej węgierskim z polskich miast w dniach 18 - 19 maja 2019 r.

Pierwsza edycja forum będzie poświęcona zacieśnieniu relacji obu krajów, z uwzględnieniem dotychczasowej współpracy i współczesnych uwarunkowań geopolitycznych. Wspólne działania w obszarze gospodarki, polityki zagranicznej, kultury, bezpieczeństwa oraz polityki społecznej wydają się szczególnie istotne w obliczu społeczno-politycznych kryzysów panujących obecnie w Europie. W planie są debaty i spotkania, sesja plenarna, podczas której kluczowi decydenci będą rozmawiać o współpracy gospodarczej i politycznej Polski i Węgier i roli obu państw w strukturach Unii Europejskiej, panele dyskusyjne poświęcone zagadnieniom gospodarczym, politycznym i społecznym. Konferencja rozpocznie się 18. maja o godzinie 14.00 i zakończy 19. maja o godzinie 15.00. Goście pierwszego dnia będą dyskutować w Kinie Sokół, miejscem debat drugiego dnia będzie Urząd Miejski w Starym Sączu.

- To dla nas bardzo prestiżowe wydarzenie - nie ukrywa burmistrz Jacek Lelek - Do Starego Sącza przyjedzie około 200 gości z Polski, Węgier, krajów UE, krajów sąsiedzkich. Będą to przedstawiciele rządów, życia politycznego, dyplomacji, biznesu, samorządów, instytucji unijnych, organizacji międzynarodowych, ośrodków analitycznych i think tanków. Wsród gośći i panelistów będą marszałek Sejmu Marek Kuchciński , wicepremier Beata Szydło, parlamenarzyści polscy i węgierscy.

Poza szeregiem interesujących debat tematycznych dla przedstawicieli samorządów partnerskich zostaną zorganizowane panele warsztatowe, których zadaniem jest wymiana doświadczeń i transfer wiedzy na temat form i obszarów realnej współpracy pomiędzy krajami.

Forum organizuje Fundacja Instytut Studiów Wschodnich, współorganizatorami są Gmina Stary Sącz i Fundacja Sądecka. Partnerami instytucjonalnymi są między innymi Sejm Rzeczypospolitej Polskiej i Konsulat Generalny Węgier w Krakowie.

FORUM POLSKO - WĘGIERSKIE W STARYM SĄCZU


UM Stary Sącz