• slider1.jpg

Umowa podpisana. Galeria pod Piątką do rozbudowy. Piątek, 01 marca 2019

Umowę na wykonanie inwestycji podpisali przedstawiciele firmy Budmex: prezes Marek Basta i wiceprezes Władysław Sejud, a ze strony inwestora Wojciech Knapik, dyrektor Centrum Kultury i Sztuki im. Ady Sari.

Przebudowa i rozbudowa kamienicy w rynku dofinansowana z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego powinna się zakończyć do końca 2020 r. Dofinansowanie unijne wynosi 5,2 mln zł, a cała inwestycja pochłonie ponad 11 mln zł.

W tym momencie na parterze kamienicy nr 5 w rynku działa Informacja Turystyczna i mała galeria. Stowarzyszenie „Gniazdo” ma tam biuro. Dodatkowo sień jest przeznaczana czasowo na wystawy prac podopiecznych stowarzyszenia działającego na rzecz osób niepełnosprawnych. Pozostała część budynku jest wyłączona z użytkowania ze względu na zły stan techniczny. W momencie gdy górne poziomy już nie mogły być użytkowane, administrację CKiS im. Ady Sari przeniesiono do budynku „Sokoła” .

Projekt został uzgodniony przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Zewnętrzna forma istniejącego budynku zostanie w całości zachowana, a wszystkie elementy zostaną odnowione bądź odtworzone. Część rozbudowana nie będzie przewyższała obiektu już istniejącego i nie będzie widoczna od strony rynku.

Budynek istniejący zostanie gruntownie wyremontowany i rozbudowany o część o dwóch kondygnacjach nadziemnych i dwóch podziemnych. Kondygnacje podziemne zostaną częściowo ukryte pod płytą ogólnodostępnego placu. W części podziemnej zarówno istniejącej jak i projektowanej będzie znajdować się głównie przestrzeń wystawiennicza.Część nadziemna w poziomie parteru będzie mieścić: hol ,sale warsztatowe, informację turystyczną i pomieszczenia pomocnicze. W poziomie piętra będzie znajdować się sale warsztatowe. Poddasze będzie przeznaczone na pomieszczenia administracyjne. Rozbudowa planowana jest za istniejącą kamienicą .W istniejącej kamienicy powstaną m.in. trzy sale warsztatowe o łącznej powierzchni 101 m2, informacja turystyczna 32 m2, dwie sale warsztatowe o łącznej powierzchni: 121 m2. W części nowej znajdą się m.in. sala kameralna - 47 m2, sala galeryjna - 218 m2 i dwie sale ekspozycyjne.