• slider1.jpg

Cudownie być Polką i Polakiem. 100 lat Niepodległej w Starym Sączu Wtorek, 13 listopada 2018


Stary Sącz godnie i hucznie obchodził 100. rocznicę odzyskania niepodległości. W uroczystości włączyły się setki starosądeczan, uczniowie, nauczyciele, druhowie Ochotniczych Straży Pożarnych, harcerze, tamburmajorki, Miejska Orkiestra Stary Sącz, Orkiestra Miejska z Barcic, stowarzyszenia i wiele innych organizacji.

Po tradycyjnych porannych obchodach w Gołkowicach biało – czerwony marsz wyruszył spod Sokoła do rynku gdzie zaplanowano mszę świętą w intencji ojczyzny. Po nabożeństwie podczas podniesienia flagi państwowej na maszt Stary Sącz włączył się w ogólnopolską akcję Niepodległa do Hymnu. Po uroczystościach w rynku niepodległościowy pochód przeszedł pod siedzibę biblioteki, gdzie odsłonięto pamiątkową tablicę poświęconą założycielom Strażackiego Ruchu Oporu „Skała” porucznikowi pożarnictwa Stanisławowi Mazanowi, podporucznikowi pożarnictwa Bronisławowi Piwowarowi i ogniomistrzowi Mieczysławowi Wędrychowskiemu, straconym przez hitlerowców za działalność konspiracyjną w 1944 roku. Tablicę ufundowali druhowie strażacy z Gminy Stary Sącz, a w niepodległościowych uroczystościach uczestniczyła rodzina Stanisława Mazana, m.in. jego prawnuk. Setki osób uczestniczyło w Apelu Poległych na cmentarzu komunalnym, a delegacje złożyły wiązanki kwiatów pod pomnikami bojowników za ojczyznę.

Po południu zaś sala Sokoła nie pomieściła wszystkich chętnych podczas wspólnego śpiewania piosenek legionowych i niepodległościowych. Mieliśmy też przyjemność obejrzeć wzruszający montaż słowno-muzyczny, który przygotowali uczniowie Szkoły Podstawowej im. Juliusza Słowackiego w Starym Sączu. To był dzień pełen wielkiej radości. Jesteśmy wolnymi ludźmi, żyjącymi w wolnej Polsce, dlatego finał święta był równie radosny. Pokaz fajerwerków był wspaniałym odzwierciedleniem tego, co mieliśmy dzisiaj w duszy - dumy i wdzięczności, że jesteśmy Polakami.

- Doczekać chwili na którą czekały całe pokolenia Polaków, do której w niezliczonych wierszach wzdychali poeci, o którą się modlono, o którą walczyły z bronią w ręku całe pokolenia Polaków... Wolna Ojczyzna - dar, którego nie da się przecenić. - mówił burmistrz Starego Sącza Jacek Lelek. Sześć pokoleń rodaków nie dało wyrwać sobie polskości. Polskość przetrwała w rodzinach, Kościele, języku, kulturze i sztuce. Mieli w tym udział także starosądeczanie. Nie zabrakło ich u boku Napoleona, powstaniach, w legionach. Dziś w 100. rocznicę odzyskania niepodległości chcemy znanych i bezimiennych bohaterów objąć wdzięczną pamięcią i modlitwą. Wolność jest nie tylko dana, ale zadana. Tej prawdy  doświadczyliśmy w latach okupacji hitlerowskiej i sowieckiej. Tego, o czym marzyły całe pokolenia, dzisiaj doświadczamy my. Idźmy pod białą-czerwoną flagą z radością i zawsze szukajmy tego co nas łączy.

Fotogalerie i materiały  z obchodów dostępne również:

FB Gmina Stary Sącz
FB starosadeckie.info
FB starysacz.info


Urząd Miejski w Starym Sączu

Galeria