• slider1.jpg

Kładka rowerowa na Popradzie połączyła Stary Sącz i Nowy Sącz Środa, 31 października 2018

Burmistrz Jacek Lelek: Otwarliśmy nowy rozdział turystyki na Sądecczyźnie.

 W uroczystym otwarciu przeprawy wzięli udział przedstawiciele inicjatywy Sądecki Rower Miejski, młodzież i nauczyciele ze Szkoły Podstawowej w Barcicach, Leszek Zezgda, burmistrz Starego Sącza Jacek Lelek, pomysłodawca kładki wiceburmistrz Kazimierz Gizicki (oczywiście wszyscy na rowerach) oraz spore grono miłośników rowerowej aktywności: dostrzegliśmy posła Andrzeja Czerwińskiego, dyrektora CKiS im. Ady Sari w Nowym Sączu Wojciecha Knapika i znanego ze swoich rowerowych pasji redaktora naczelnego Dobrego Tygodnika Sądeckiego Wojciecha Molendowicza.

Budowa poszła ekspresowo. Od pomysłu do otwarcia minęło zaledwie 18 miesięcy. Podczas uroczystości otwarcia nowej kładki, była symboliczna wstęga, ale ważniejszy był wspólny przejazd, który zapoczątkował funkcjonowanie kładki. Odbiory techniczne obiektu miały miejsce we wtorek.

-Dla mnie to duża satysfakcja, że tak kończę swoje funkcjonowanie jako członek zarządu Województwa Małopolskiego, bo bardzo mi na tym projekcie zależało - powiedział Leszek Zegzda - Niesamowite, że udało się nam to zrobić. Już widzę te dziesiątki tysięcy rowerzystów, którzy będą tędy jeździli. To nowa jakość życia turystycznego na Sądecczyźnie. 

Wtórował mu burmistrz Jacek Lelek.-  W marcu 2017 roku poszliśmy z tym pomysłem do marszałka Zegzdy, który od razu stał się ogromnym sprzymierzeńcem tego projektu. Wszystko to sprawiło, że dziś możemy się z tej kładki cieszyć, bo to jest na prawdę rekord czasu realizacji tak dużej inwestycji. Nas jako gminę nigdy nie byłoby na to stać.

Inwestycja realizowana przez podległy marszałkowi Zarząd Dróg Wojewódzkich jest częścią europejskiej trasy EuroVelo 11. Koszt budowy kładki wyniósł ponad 4,7 mln zł, z czego około 3,5 mln zł pokryto ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020. Teraz odcinkiem trasy możemy przejechać do Barcic do zamku w Nowym Sączu.

- Poprowadzenie trasy, z której mają korzystać przecież całe rodziny starosądeczan i turystów, ruchliwym mostem drogowym na Popradzie od początku nie dawało mi spokoju. - dodaje Kazimierz Gizicki - To właśnie Leszek Zegzda doprowadził do tego, że zarząd województwa zgodził się na to, że kładka powstanie. Na tę okazje nawet kupiłem sobie nowy rower...


Urząd Miejski w Starym Sączu

Galeria