• slider1.jpg

Przedsiębiorczość to klucz do rozwoju gminy Środa, 17 października 2018

W starosądeckiej Strefie Aktywności Gospodarczej powstaje jedna z najnowocześniejszych fabryk mebli tapicerowanych w Polsce.

Tej inwestycji by nie było gdyby nie działania starosądeckiego samorządu, który postarał się o to, by grunty po byłej oczyszczalni ścieków włączyć w krakowską podstrefę Specjalnej Strefy Ekonomicznej zarządzaną przez Krakowski Park Technologiczny. Cały teren starosądeckiej Strefy Aktywności Gospodarczej to efekt żmudnej pracy scaleniowej, rozmów z potencjalnymi inwestorami i wreszcie oferowanie atrakcyjnych terenów dla firm.

Planujemy uruchomić zakład w lipcu i na początek chcemy zatrudnić około 150 osób – zdradza prezes zarządu Kalmaru Marek Kaleta. - Już rekrutujemy pracowników, a docelowo w zakładzie będzie zatrudnionych ponad 300 osób. O zbyt się nie martwię, naszymi kontrahentami są w lwiej części zaufani partnerzy z Niemiec, Francji, Szwajcarii, czy Belgii. Tylko czekają na zwiększenie naszych mocy produkcyjnych.

Przy ul. Wielki Wygon na około 14 tys., m2 powstaje hala produkcyjna z zapleczem, która pomieści szwalnię, stolarnię, tapicernię, profesjonalne  przygotowanie do transportu i logistykę, a także ekspozycję, a nawet biuro projektowe. Kalmar dysponuje nowoczesnym parkiem maszynowym, współpracuje ze szkołami zawodowymi kształcącymi stolarzy, na kierunku Inżynieria Wzornictwa Przemysłowego Politechniki Krakowskiej już kształcą się specjaliści, którzy zasilą biuro projektowe Kalmaru.

- Nie boję się powiedzieć, że w Starym Sączu powstaje jedna z najnowocześniejszych fabryk mebli tapicerowanych w Polsce – dodaje prezes Kaleta.Tak będzie wyglądał powstający kompleks produkcyjno-biurowy. (fot. materiały Kalmar)

Kalmar to rodzinna spółka należąca do państwa Kaletów, pod marką Kalmar działa od 1992 roku. Jej meble są znane w całej Europie, ponieważ ponad 90  proc. kierowane jest na eksport. Firma działa w Paszynie k. Nowego Sącza, ale ma tam ograniczone możliwości rozwoju. Po uruchomieniu zakładu w Starym Sączu, w Paszynie zostanie produkcja łóżek. - Przed wszystkim potrzebowałem gruntu w dobrej lokalizacji – mówi Marek Kaleta – Proszę mi wierzyć zjeździłem region wzdłuż i wszerz i tylko w Starym Sączu znalazłem ciekawą i odpowiadającą nam propozycję. Ciesze się, że są samorządy, które rozumieją, czym jest zrównoważony rozwój i jaką rolę odgrywa w nim prywatny sektor.

Ściąganie inwestorów do Starego Sącza to jeden z filarów strategii rozwoju gminy konsekwentnie realizowany od kilku lat.

- Już wielokrotnie powtarzałem, że Strefa Aktywności Gospodarczej to dla nas jeden z najważniejszych długofalowych projektów – mówi burmistrz Jacek Lelek. - Kalmar to polska firma opierająca się na lokalnym potencjale, wiedzy, zasobach, inwestująca tutaj gdzie działa i licząca się na rynku zagranicznym - to jest coś, o co warto walczyć. To podatki, to miesjca pracy. Bardzo się cieszę, ze nasz pomysł działa i udowadniamy, że samorząd też ma do odegrania dużą rolę w rozwoju gospodarczym, nie tylko jako inwestor, ale jako katalizator rozwoju przedsiębiorczości.

Wkrótce kolejny przetarg na sprzedaż gruntów w Strefie Aktywności Gospodarczej, a do inwestycji przy ul. Wielki Wygon szykuje się już starosądecka firma Ekran (producent ekranów filmowych i wyposażenia kin), też bardziej znana w świecie, niż na Sądecczyźnie.


Urząd Miejski w Starym Sączu

Galeria