• slider1.jpg

Jak już budować, to pięknie i nieszablonowo Poniedziałek, 10 września 2018

Zaskakująca bryła, ciekawe rozwiązania architektoniczne, praktyczne zastosowanie i… szacunek do otaczającej przyrody – Stary Sącz z dwiema nagrodami w architektonicznym konkursie im. Stanisława Witkiewicza.

Nagroda Województwa Małopolskiego im. Stanisława Witkiewicza jest przyznawana raz na dwa lata projektantom oraz inwestorom najlepszych realizacji architektonicznych, które zrealizowano na obszarze województwa małopolskiego i oddano do użytkowania w okresie dwóch lat. Prestiżową statuetkę można zdobyć w ramach trzech kategorii: architektura użyteczności publicznej, architektura mieszkaniowa, przestrzeń publiczna.

Byłem bardzo dumnym, że mogłem reprezentować Stary Sącz przed gremium wybitnych i niezależnych ekspertów z dziedziny architektury. - podkreśla burmistrz Jacek Lelek. - To miłe wyróżnienie, ale i ważne bo starosądeczanie mogą w swoim mieście żyć bez kompleksów obcując z architekturą na najwyższym poziomie. W kategorii architektura użyteczności publicznej przegraliśmy, jeśli tak to można nazwać, tylko z Halą KS Cracovia i terminalem pasażerski Międzynarodowego Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków-Balice .Jurorzy docenili nową siedzibę biblioteki i nasze staranie o zachowanie unikalnego dziedzictwa na swoim terenie. Ekspertów zachwyciła „wrażliwość w podejściu do zabytkowego publicznego budynku oraz rozwinięcie nowoczesnej formy w kształcie, który tworzy nową jakość".

Autorem projektu jest: Wojciech Świątek Anna Szewczyk-Świątek 55Architekci s.c.; inwestorem: Powiatowa i Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Starym Sączu).


Enklawa przyrodnicza Bobrowisko, która powstała w tym roku w widłach rzek Dunajca i Popradu, już stała się turystycznym hitem. Niezwykły design tego miejsca doceniło jury konkursy o Nagrodę Województwa Małopolskiego im. Stanisława Witkiewicza, przyznając jej pierwsze miejsce w kategorii przestrzeń publiczna. Jurorzy zgodnie stwierdzili, że Bobrowisko to wzór nieinwazyjnego działania w środowisku przyrodniczym. „Kameralna skala, wyszukana lokalizacja, pięknie dobrany materiał i oryginalna forma doskonale wpisana w krajobraz budują przekonanie, że nasze budowanie może też być częścią natury” – czytamy w uzasadnieniu. Autorem projektu są również Wojciech Świątek i Anna Szewczyk-Świątek z 55Architekci s.c., a inwestorem: gmina Stary Sącz.

- Taka architektura powstaje w niewielu miejscach w Polsce, nie mówiąc już o naszym województwie i jury nie docenia każdego kto tylko się zgłosi. - dodaje burmistrz. - Musi to być projekt naprawdę oryginalny. Dwa lata temu dostaliśmy w tej kategorii wyróżnienie za platformę widokową w Woli Kroguleckiej, a nagrody głównej nie odstał nikt. 

 

W galerii również inne nagrodzone realizacje.


Urząd Miejski w Starym Sączu
fot. malopolska.pl

Galeria