• slider1.jpg

Nowy rozkład jazdy PKP i Taryfa Sądecka Piątek, 31 sierpnia 2018

Od 2 września obowiązuje nowy rozkład jazdy, a na jednym zintegrowanym bilecie pojedziemy pociągiem i autobusem MPK Nowy Sącz.

Taryfa Sądecka rusza od 10 września. Dzięki niej na jednym bilecie można będzie jeździć pociągami Kolei Małopolskich i Przewozów Regionalnych (w wybranej strefie), a potem bez problemu przesiąść się na autobus MPK i dojechać do wybranego miejsca w Nowy Sączu lub w gminie pojazdami sądeckiego MPK.

Bilety z Taryfy Sądeckiej będzie można kupić w bezpłatnej aplikacji mobilnej iMKA, w automatach MKA, a także w kasach. Dostępne będą zarówno bilety miesięczne, jak i czasowe (60, 90 i 120-minutowe). Taryfa Sądecka uwzględnia wszystkie ustawowe ulgi.

To nic innego, jak system zintegrowanej komunikacji, która doskonale funkcjonuje m.in. w Krakowie i wielu miastach aglomeracyjnych w Polsce. Korzysta z niego coraz więcej pasażerów, którzy chwalą sobie takie rozwiązanie. Można, bowiem kupując bilet zintegrowany dojechać do celu podróży szybciej, taniej i wygodniej.

Przedstawiona dzisiaj podczas konferencji prasowej w Małopolskim Centrum Kultury „Sokół” w Nowym Sączu oferta dla mieszkańców naszego regionu ma przede wszystkim zachęcić ich do korzystania w większym stopniu, niż dotychczas z dojeżdżania na przykład do pracy czy szkoły pociągami i miejską komunikacją autobusową. Do pozostawiania samochodów pod domem.

Uruchomienie wspomnianej taryfy ma także przyczynić się do zmniejszenia korków, które po rozpoczęciu w Nowym Sączu budowy nowego mostu heleńskiego, paraliżują miasto i drogi dojazdowe.

Czym jest Taryfa Sądecka? – mówił dzisiaj na konferencji Leszek Zegzda z Zarządu Województwa Małopolskiego. – Jest to zintegrowany bilet komunikacji kolejowej z miejską komunikacją autobusową. Mieszkaniec Sądecczyzny, kupując jeden bilet będzie mógł korzystać zarówno z pociągu, jak i miejskich autobusów. Rozpoczęcie inwestycji związanej z budową nowego mostu heleńskiego przyspieszyło nasze działania, aby taki zintegrowany system komunikacyjny zaczął funkcjonować również na Sądecczyźnie.  

Taki zintegrowany system komunikacji funkcjonuje z powodzeniem na przykład na Podhalu. Tam mieszkańcy mają do dyspozycji Taryfę Podhalańską.

- Docelowo, a jest to wyzwanie, przed którym stoją wymienione samorządy, chcemy włączyć Sądecczyznę w Małopolską Kartę Aglomeracyjną – dodaje Leszek Zegzda. – Chcemy doprowadzić do sytuacji, że w dowolnym miejscu w Małopolsce będzie można poprzez jedną aplikację zakupić bilet zintegrowany na komunikację działającą w takim systemie i nie martwić się, czy się zdąży na pociąg albo autobus.  Osoby, które będą chciały korzystać z Taryfy Sądeckiej będą mogły kupić bilet na pociąg i będzie on uprawniał także do przejazdu sądecką komunikacją miejską.

Bilety będą do nabycia w automatach biletowych systemu MKA, kasach kolejowych, u obsługi w pociągu oraz przez wgraną w telefon komórkowy aplikację iMKA.

Nawet jak będzie już można przejechać nostem heleńskim  i nawet jak powstanie trzeci most na Dunacju to musimy takimi właśnie zadaniami tak kształtować transport publiczny i nawyki pasażerów, żeby chcieli z niego korzystać. poczatek już zrobiliśmy musimy udoskonalać ten system. - mówi burmistrz Jacek Lelek. 

 

 


Urząd Miejski w Starym Sączu