• slider1.jpg

Kładka rowerowa za chwilę połączy brzegi Popradu Piątek, 03 sierpnia 2018

Rowerzyści czekają na łącznik pomiędzy Nowym Sączem, a Starym Sączem i już korzystają z istniejących odcinków trasy Euro Velo11.

.Kładka to miało powiedziane. To prawdziwy most, tyle tylko, że dla rowerzystów. Przekona się o tym każdy, kto wypróbuje starosądecki, już skończony odcinek trasy, na przykład od przystani rowerowej w Barcicach do mostu kolejowego na Popradzie. Tam na razie ścieżka się kończy, bo roboty budowlane przy konstrukcji rowerowej przeprawie na Popradzie w ciągu trasy rowerowej Eurovelo 11 trwają non stop.

Docelowo z tego miejsca rowerzysta będzie mógł przeprawić się do Nowego Sącza lub pojechać dalej nad starosądeckie stawy i jeszcze dalej wjechać na Velo Dunajec, biegnący do Starego Sącza od Podhala. Dzisiaj plac budowy oglądali Leszek Zegzda z zarządu Województwa Małopolskiego, burmistrz Jacek Lelek i wiceburmistrz Kazimierz Gizicki.

Pomysł Województwa Małopolskiego, by połączyć najpiękniejsze miejsca siecią tras rowerowych spotkał się z przychylnością wielu środowisk. Koncepcja budowy zintegrowanej sieci tras rowerowych powstała w 2013 roku właśnie na zlecenie Województwa Małopolskiego. Projekt budowy tras rowerowych został powierzony Zarządowi Dróg Wojewódzkich w Krakowie (ZDW jest wojewódzką samorządową jednostką organizacyjną). Zgodnie z przyjętymi założeniami projektowane trasy rowerowe stworzą spójną sieć przebiegającą przez całe województwo, łącząc jego główne ośrodki miejskie. Trasy zostały zaprojektowane z myślą o wszystkich rowerzystach, również tych podróżujących z sakwami czy przyczepkami.

- Wszystko po to by zachęcać do masowej turystyki rowerowej w Małopolsce. - mówi Leszek Zegzda odpowiedzialny w zarządzie województwa m.in. za sport i turystykę. - Nowy Sącz, Stary Sącz, Dolina Popradu i Dunajca, to piękne miejsca, zasługujące na to, by znaleźć się w sieci europejskich tras. Budowa tych tras, tych kładek rowerowych to odpowiedź na nowy styl życia, na potrzebę rekreacji i wypoczynku całych rzesz ludzi. Popularność już istniejących odcinków tras utwierdza mnie w przekonaniu że był to dobry pomysł. Naszym zamierzeniem jest ścieżki były dostępne dla wszystkich rowerzystów niezależnie od stopnia ich zaawansowania - sportowców, amatorów, całych rodzin.

- To po prostu świetna rzecz – wpisująca się w naszą koncepcję rozwoju gminy, ale myślę, że również całej Sądecczyzny - przyjaznej dla mieszkańców i turystów – dodaje burmistrz Jacek Lelek. - Żaden lokalny samorząd, nawet gdyby działały wspólnie, nie dałby rady takiej inwestycji zrealizować.

Wszystkie nowe trasy są projektowane i budowane w unijnym standardzie EuroVelo. Są one pokryte asfaltowym dywanikiem, oznakowane, podjazdy i zjazdy są łagodne, a łuki w miarę możliwości szerokie. Starosądecki odcinek Euro velo11 jest już gotowy do miejsca, gdzie powstaje kładka rowerowa, czyli poniżej mostu kolejowego.


Urząd Miejski w Starym Sączu

Galeria