• slider1.jpg

Stary Sącz na 100-lecie Piątek, 23 marca 2018

Zapraszamy do zapoznania się z kalendarium wydarzeń włączających Stary Sącz w obchody 100-lecia odzyskania niepodległości i tej wyjątkowej rocznicy szczególnie dedykowanych.

Kalendarium 

5 kwietnia godz. 17 – koncert „Polska muzyka na 100 - lecie niepodległości” w wykonaniu uczniów i pedagogów Szkoły Muzycznej I stopnia w Starym Sączu – w programie utwory Fryderyka Chopina, Jana Ignacego Paderewskiego i Henryka Wieniawskiego. Koncert odbędzie się w Centrum Kultury i Sztuki im. Ady Sari ul. Stefana Batorego 23. Wstęp wolny.

19 kwietnia - sesja poświęcona Wiktorowi Bazielichowi, który rodzinnemu miastu zasłużył się przede wszystkim badaniem i dokumentowaniem najstarszych dziejów Starego Sącza. Badania Wiktora Bazielicha zostały utrwalone zostały w ponad czterdziestu publikacjach - Powiatowa i Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Starym Sączu, ul. Mickiewicza 33. Wstęp wolny.

Kwiecień – Wydanie albumu ze zdjęciami artysty fotografika Sylwestra Adamczyka i jego syna Jakuba pt. „Stary Sącz – dziedzictwo świętych”

12 maja - Nocny Bieg Świętej Kingi w 100. rocznicę odzyskania niepodległości.

15 maja - godz. 18.00 sesja popularno-naukowa, spotkanie obywatelskie i okolicznościowa wystawa - poświęcona życiu i działalności Feliksa Jana Szczęsnego Morawskiego, wielce zasłużonego dla badań dziejów Sądecczyzny historyka, pisarza, malarza, etnografa i powstańca styczniowego - pierwszego piewcy i "odkrywcy" Ziemi Sądeckiej.100. rocznica odzyskania niepodległości zbiega się z 200. rocznicą jego urodzin, 120. rocznicą śmierci oraz 155. rocznicą wydania fundamentalnego dzieła "Sądecczyzna. Powiatowa i Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Starym Sączu. ul. Mickiewicza 33. Wstęp wolny.

16 – czerwca. Widowisko muzyczne „Święty z Wadowic” (rynek w Starym Sączu).Widowisko w reżyserii Michała Zabłockiego to spektakl muzyczno-multimedialny o tematyce związanej z nauczaniem Jana Pawła II w wykonaniu wybitnych wokalistów i aktorów. Wystąpi cała plejada uznanych muzyków, orkiestra, chór. Na scenie pojawi się około 60 artystów i jedna szczególna postać - Święty Jan Paweł II, którego rolę stworzono na podstawie wizualizacji i materiałów audio-video.

11-15 lipca - 40. Starosądecki Festiwal Muzyki Dawnej pod hasłem „Splendor patriae” i z honorowym patronatem pierwszej Damy Agaty Kornhauser Dudy.

9-11 listopada - biegi niepodległościowe dla dzieci i młodzieży. 11 listopada - Msza w intencji Ojczyzny, apel poległych, złożenie kwiatów w miejscach pamięci, przemarsz ulicami miasta, patriotyczne śpiewanie.

Listę będziemy aktualizować o kolejne wydarzenia. Zachęcamy do obserwowania strony internetowej, naszego profilu na FB i oczywiście do uczestnictwa w wydarzeniach.


Urząd Miejski w Starym Sączu