• slider1.jpg

Inicjatywa Sądeczan w 100-lecie odzyskania niepodległości Poniedziałek, 29 stycznia 2018

Burmistrz Jacek Lelek wszedł w skład komitetu honorowego, który będzie zabiegał o powrót jednostki wojskowej na Sądecczyznę. Jednostka ma odwoływać się do tradycji 1 Pułku Strzelców Podhalańskich.

Wczoraj podczas spotkania opłatkowego, zorganizowanego przez Fundację Sądecką w Zespole Szkół imienia Władysława Orkana w Marcinkowicach podpisano apel o poparcie dla tej inicjatywy. Apel zostanie wysłany do prezesa Rady Ministrów oraz Ministra Obrony Narodowej.

W komitecie honorowym dla tej inicjatywy zdecydowało się zasiąść 55 osób, między innymi prezydent Nowego Sącza Ryszard Nowak i jego zastępca Wojciech Piech, przewodniczący Rady Miasta Nowego Sącza Janusz Kwiatkowski, Starosta Nowosądecki Marek Pławiak, wójtowie Leszek Skowron, Jan Dziedzina, Piotr Krok, Małgorzata Gromala, Starosta Gorlicki Karol Górski, Starosta Limanowski Jan Puchała, burmistrzowie z powiatu gorlickiego, dyrektorzy szkół i organizacji działających na Sądecczyźnie i Ziemi Gorlickiej. Poparcie wyrazili także parlamentarzyści - sekretarz stanu w Ministerstwie Finansów Wiesław Janczyk, radni Sejmiku Województwa Małopolskiego (Robert Biedroń, Stanisław Pasoń, Witold Kozłowski), przewodnicząca Sejmiku Województwa Małopolskiego Urszula Nowogórska i członek zarządu województwa Leszek Zegzda. W inicjatywę włączyli się historycy, na czele z profesorem Uniwersytetu Jagiellońskiego Julianem Dybcem. Stary Sącz w komitecie honorowym reprezentują jeszcze Wioletta Nowak dyrektorka SP nr 2 w Starym Sączu i Paweł Szczygieł Nadleśniczy Nadleśnictwa Stary Sącz.

Obecność i funkcjonowanie takiej jednostki odbiło by się pozytywnie na całej Sądecczyźnie – nie ma wątpliwości burmistrz Jacek Lelek. - Poczucie bezpieczeństwa, wzmocnienie obronności, ale też miejsca pracy - istnienie dużej jednostki wojskowej pozytywnie wpływa na lokalną gospodarkę. Stąd zaangażowanie wielu osób, wielu środowisk w tę ideę. Sięgamy też do pięknej sądeckiej tradycji, pięknej karty historii tego regionu. Fakt, że akurat taki apel, taki pomysł urodził się w 100-lecie odzyskania niepodległości ma swoją wymowę.

Każda osoba zainteresowana poparciem inicjatywy, będzie mogła złożyć swój podpis na liście, która następnie trafi do władz centralnych, ponieważ Fundacja Sądecka planuje przeprowadzać na ulicach Nowego Sącza oraz w gminach powiatu nowosądeckiego i gorlickiego, akcje zbierania podpisów.


Urząd Miejski w Starym Sączu
fot. Urząd Miasta Nowego Sącza

Galeria