• slider1.jpg

Park & Ride w Starym Sączu i nowe autobusy dla mieszkańców Sądecczyzny Środa, 17 stycznia 2018

Trzydzieści dwa niskopodłogowe i ekologiczne autobusy, przebudowa węzła przesiadkowego przy ul. Kolejowej w Nowym Sączu oraz parking Park&Ride w Starym Sączu, który pomieści 130 samochodów osobowych – to najważniejsze inwestycje transportowe, jakie będą realizowane do końca września przyszłego roku.

Na te proekologiczne działania MPK Nowy Sącz otrzymało ponad 40 mln zł unijnej dotacji z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020. Gmina Stary Sącz jest partnerem projektu.

Umowę gwarantującą przyznanie dofinansowania z rąk Leszka Zegzdy z zarządu województwa odebrali Prezydent Nowego Sącza Ryszard Nowak, Burmistrz Starego Sącza Jacek Lelek i prezes MPK Nowy Sącz Andrzej Górski.

- Rozwój transportu jest dla nas kluczową sprawą. Potwierdzeniem jest nasz tegoroczny budżet, gdzie na inwestycje w tym obszarze chcemy przeznaczyć 879 mln zł, czyli blisko połowę całej puli. Również w regionalnym programie operacyjnym na zadania związane z budową i przebudową dróg wojewódzkich, budową obwodnic miast, rozwijaniem transportu kolejowego i jego integracja z innymi środkami transportu, w tym dalszy rozwój systemu Małopolskiej Karty Aglomeracyjnej, czy budowa parkingów Park&Ride mamy zarezerwowane ponad 390 mln euro. Równie ważną kwestią jest dla nas ochrona środowiska i walka ze smogiem. A inwestycje, na które dziś przekazujemy umowę idealnie wpisują się w ten zakres – przekonuje Leszek Zegzda z zarządu województwa.

W przekazaniu umów uczestniczyli również przewodnicząca Sejmiku Województwa Małopolskiego Urszula Nowogórska, radny wojewódzki Stanisław Pasoń i wójtowie ościennych gmin współpracujących z nowosądeckim MPK – Małgorzata Gromala z Podegrodzia, Kazimierz Siedlarz z Kamionki Wielkiej i Stanisław Kiełbasa z Nawojowej.

- Nie mam wątpliwości, że to będzie oznaczało dla mieszkańców zupełnie nową jakość w codziennych podróżach - dodawał burmistrz Jacek Lelek.- Przekazana umowa obejmuje także budowę parkingu Park&Ride w Starym Sączu, który pomieści 130 samochodów osobowych i 4 autobusy. Dla rowerzystów przygotowano natomiast przechowalnię na 22 rowery.

Tak więc mieszkańcy Starego Sącza i okolic, którzy po przyjeździe do Starego Sącza kontynuują podróż środkami transportu publicznego już wkrótce odetchną z ulgą. Za półtora roku znikną ich kłopoty ze znalezieniem wolnego miejsca parkingowego. Z parkingu będą mogły korzystać osoby, które w dalszą podróż wybiorą się komunikacją zbiorową. Wjazd na niego umożliwi bowiem karta parkingowa wydana na podstawie np. biletu okresowego. Swój samochód będą mogli też zostawić tam użytkownicy systemu MKA. Czekając na autobus pasażerowie będą mieli do dyspozycji poczekalnię, a cały obiekt będzie wyposażony w monitoring. Za realizację tej inwestycji odpowiedzialna jest gmina Stary Sącz. Dofinansowanie z RPO WM 2014-2020 wynosi prawie 5,4 mln zł. Parking typu Park & Ride będzie zlokalizowany na działce przy ul. Jana Pawła II i ul. Pod Ogrodami.

Najpóźniej do października przyszłego roku do Nowego Sącza powinny dotrzeć 32 nowoczesne, niskopodłogowe i ekologiczne autobusy. Na ich zakup Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne Sp. z o.o. w Nowym Sączu otrzymało prawie 28 mln zł unijnego dofinansowania. Wśród zakupionych autobusów będą 24 pojazdy maxi, które pomieszczą do 80 pasażerów, kolejnych 6 – midi, w których zmieści się do 70 podróżnych oraz 2 autobusy elektryczne dla minimum 75 osób. Dla dwóch ostatnich pojazdów przewidziano też budowę infrastruktury do ich zasilania, która znajdzie się w zajezdni MPK oraz na ul. Sucharskiego. Wszystkie nowe pojazdy będą dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnością ruchową, ułatwią też podróż rodzicom wożącym swoje małe pociechy w wózkach. Co równie ważne autobusy będą ekologiczne, gdyż mają spełniać normy emisji spalin EURO 6. Mogą teżstać się najszybszym sposobem na przemieszczanie się po mieście, bowiem w ramach projektu MPK chce zamontować na dwóch skrzyżowaniach w ciągu ul. Węgierskiej specjalne urządzenia do zarządzania ruchem, które będą preferować pojazdy komunikacji miejskiej.

Generalnej zmiany wyglądu doczeka się też sądecki dworzec autobusowy przy ul. Kolejowej. Pełniący rolę regionalnego węzła przesiadkowego obiekt przejdzie kapitalny remont. Powstanie nowy budynek dworca, a perony autobusowe zostaną zadaszone. Prace obejmą też drogi dojazdowe i plac dworcowy. Dofinansowanie unijne tego zadania wynosi ponad 6,2 mln zł.


Urząd Miejski w Starym Sączu

Galeria