• slider1.jpg

Mamy dodatkowy kapitał na samorządowe inwestycje Czwartek, 11 stycznia 2018

Fundusz Inwestycji Samorządowych podpisał dzisiaj umowę z udziałowcami spółki Sądeckie Wodociągi, m.in. Starym Sączem. To pierwsza w Polsce umowa w ramach programu, który ma zasilić finansowo samorządy realizujące strategiczne dla mieszkańców inwestycje.

Dzięki umowie fundusz zainwestuje w spółkę Sądeckie Wodociągi ( udziałowcem są jeszcze Nowy Sącz (większościowy pakiet), Kamionka Wielka, Nawojowa, Korzenna).. W spotkaniu wzięli udział Jerzy Kwieciński – Minister Inwestycji i Rozwoju oraz Adam Hamryszczak – Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rozwoju, twórca programu, a ze strony naszego samorządu burmistrz Jacek Lelek i jego zastępca Kazimierz Gizicki. Podczas finalizowania pionierskiego przedsięwzięcia sądeckim samorządowcom towaryszyli Wiceministrer Finansów Wiesław Janczyk, Wojewoda Małopolski Piotr Ćwik i prezes spółki Sądeckie Wodociągi Janusz Adamek.

Polski Fundusz Rozwoju (za pośrednictwem Funduszu Inwestycji Samorządowych) zainwestuje w Sądeckie Wodociągi obejmując pakiet mniejszościowy w spółce. Pozyskane pieniądze samorządy zamierzają przeznaczyć na realizację strategicznych inwestycji dla swoich mieszkańców.

- PFR realizuje Pakiet dla Miast Średnich, który jest elementem tzw. Planu Morawieckiego, mającym na celu przyspieszenie inwestycji w nowoczesną infrastrukturę polskich samorządów. Naszym celem jest dostarczenie Kapitału na Rozwój Samorządów jako kluczowego elementu oferty Polskiego Funduszu Rozwoju dla jednostek samorządu terytorialnego, które chcą sfinansować inwestycje. Jestem przekonany, że nasza oferta przyczyni się do znacznego zwiększenia dynamiki inwestycji polskich samorządów, w szczególności w obszarze infrastruktury wodno-kanalizacyjnej, systemów ciepłownictwa oraz rewitalizacji" – powiedział Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju.

Stary Sącz liczy na pozyskanie w ten sposób 2 mln 368 tys. zł, które chce przeznaczyć na inwestycje związane z kanalizacją. Burmistrz Jacek Lelek podkreśla, że taka forma pozyskania pieniędzy jest niezwykle korzystna i nie będzie miała wpływu na cenę wody. –Nie musimy obawiać się podwyżek cen wody –zaznacza burmistrz –kwestia umorzenia tego kapitału to jest bardzo odległy okres. Koszty obsługi transakcji będą znikome a umorzenie, które będzie leżało w gestii spółki Sądeckie Wodociągi będzie następowało za kilkanaście lat. Oczywiście spółka może podjąć inną decyzję i przyspieszyć, gdyby takie wolne środki posiadała, ale zasadniczo będzie to rozłożone na 20 lat. W tym czasie spółka zdąży spłacić kredyty, które ma w tej chwili zaciągnięte na realizację zadań, chociażby Cyganowic, Przysietnicy czy Barcic.


Urząd Miejski w Starym Sączu
 

Galeria