• slider1.jpg

Partnerstwo dla książki... Trzydzieści spotkań i ponad tysiąc dwieście uczestników Wtorek, 03 października 2017

Powiatowa i Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Starym Sączu zakończyła realizację projektu dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Partnerstwo dla Książki – POZNAJ ŻYWEGO PISARZA.

- Przy współpracy z bibliotekami publicznymi powiatu nowosądeckiego zorganizowaliśmy 30 spotkań autorskich promujących czytelnictwo i rozwijających wiedzę, uczestniczyło w nich 1261 osób – opisuje przedsięwzięcie Ewelina Włodarz z PiM-GBP w Starym Sączu.
- „Żywi” pisarze spotkali się z czytelnikami w Siedlcach, Rożnowie, Olszanej, Zagorzynie, Żeleźnikowej, Nowej Wsi, Florynce, Bereście, Łomnicy Zdroju, Powroźniku, Jasiennej, Gródku n/Dunajcem, Chomranicach, Łososinie Dolnej, Frycowej, Mystkowie, Jazowsku, Brzeznej, Białej Niżnej, Ptaszkowej, Barcicach, Rytrze, Starym Sączu, Żegiestowie, Grybowie, Tyliczu, Tęgoborzy, Marcinkowicach, Kamionce Wielkiej i Piwnicznej Zdroju.
W pierwszym cyklu spotkań w dniach od 11 do 15 września 2017 roku gościliśmy na 10 spotkaniach autorskich Panią Annę Czerwińską–Rydel, autorkę książek dla dzieci i młodzieży. Na spotkaniach z młodym czytelnikiem najwięcej uwagi poświęciła książkom biograficznym i historycznym, ponieważ jest pomysłodawczynią i mistrzynią w pisaniu biografii dla dzieci o wielkich Polakach: Henryku Sienkiewiczu, Kornelu Makuszyńskim, Marii Curie-Skłodowskiej, Elżbiecie Heweliusz i innych. O swoich bohaterach opowiadała ciekawie, barwnie i z dowcipem. Dodatkową atrakcją podczas spotkań była Muza, psia asystentka z którą pisarka przyjechała z Gdańska, jej obecność stała się pretekstem do mówienia o psach sławnych pisarzy.
W kolejnym etapie gościem spotkań w dniach 18-22 września była Magdalena Zarębska, również autorka książek dla dzieci i młodzieży. Spotkania połączone były z pokazem multimedialnym, pisarka zaprezentowała swoje książki: „Ida konie i reszta świata”, „Maja poznaje świat”, „Kaktus i paprocie”, „Kraina nieczytania”. Największą popularność i wiele nagród literackich otrzymała książka „Jak Maciek Szpyrka z dziadkiem po Nikiszowcu wędrowali”, książka dwujęzyczna - napisana po polsku i gwarą śląską. Podczas spotkań była mowa o wyobrazi, emocjach, słowach i gestach. Pani Magdalena przeprowadziła wiele zabaw i gier ruchowych, podczas których dzieci musiały uruchomić wszystkie sensory zmysłowe.
W ostatnim etapie 25-29 września dla młodzieży i dorosłych czytelników o swoich wędrówkach opowiadał pokazując barwne zdjęcia Andrzej Meller, urodzony w Warszawie reporter wojenny. Z wykształcenia antropolog kultury. Od 17 lat w drodze, poza Polską spędził ponad 10 lat. Ostatnie trzy lata mieszkał z żoną w wietnamskiej wiosce rybackiej Mui Ne. Pracuje jako przewodnik wycieczek od Kaukazu po Daleki Wschód. Swoje wędrówki rozpoczął od Syberii i rosyjskiego Dalekiego Wschodu, potem przez lata pisał reportaże z Kaukazu, Indii, Iranu, Afganistanu, Sri Lanki, Azji Południowo Wschodniej i arabskiej wioski w Afryce Północnej. Jest autorem trzech książek reporterskich: „Miraż. Trzy lata w Azji”, „Zenga zenga czyli jak szczury zjadły króla Afryki” oraz najnowszej, bestsellera „Czołem, nie ma hien. Wietnam jakiego nie znacie”. Na spotkaniach autor pokazywał zdjęcia z lat spędzonych w Azji, opowiadał o Afganistanie, o życiu i kulturze Wietnamczyków. Zdradził swoje plany literackie i planowane podróże między innymi podróż samochodem do Indii.
Po każdym spotkaniu był też czas przeznaczony na wspólną dyskusję. Pisarze byli zaskoczeni różnorodnością zadawanych pytań. Czytelnicy chętnie zabierali głos - otrzymując w zamian długopisy i zakładki - pytali o powody pisania, początki kariery, ilość napisanych książek, ciekawi byli ile czasu zajmuje napisanie książki. Autorzy z przyjemnością na wszystkie z nich odpowiadali.
Po zakończeniu każdego spotkania ustawiała się długa kolejka po autografy i dedykacje do zakupionych książek oraz na zakładkach, artystycznie wykonanych przez podopiecznych Stowarzyszenia na Rzecz Osób Niepełnosprawnych Gniazdo - partnera projektu. Po uczcie duchowej czytelnicy otrzymali również coś dla ciała między innymi hitem sprawiającym wiele radości, było ciasteczko z wróżbą, które każdy uczestnik losował. Końcowym akcentem było zrobienie pamiątkowego zdjęcia z „żywym” pisarzem.
Spotkania przebiegały w miłej, ciepłej atmosferze, zorganizowane przy wsparciu organizacyjnym i doskonałej współpracy bibliotekarzy z bibliotek powiatu nowosądeckiego.
Przed nami kolejne wyzwanie tym razem realizacja projektu, również dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Partnerstwo dla Książki – „Po górach z mistrzem pióra”. Będą to cykle spotkań autorskich w większości dla grup zorganizowanych dla dzieci, młodzieży i dorosłych z Joanną Krzyżanek, dr Zenonem Szewczykiem i Marcinem Pałaszem. Szczegółowe informacje na stronach bibliotek publicznych. Zapraszamy.


Urząd Miejski w Starym Sączu. Fot. Ewelina Włodarz

Galeria