• slider1.jpg

Trzydziesta ósma sesja Rady Miejskiej Czwartek, 21 września 2017


W tradycyjnym sprawozdaniu z działalności między sesjami burmistrz Jacek Lelek poinformował o ważnym dla mieszkańców przygotowywanym dużym remoncie drogi krajowej nr 87 na odcinku od ronda Jana Pawła II do Barcic, obejmującego przebudowę i wzmocnienie nawierzchni oraz przebudowę skrzyżowań z ul. Trakt św. Kingi i ul. Popowicką (dodatkowe pasy do skrętów, taki powstanie również koło stacji paliw). Stary Sącz przygotował również wniosek o dofinansowanie remontu ul. Trakt św. Kingi i Papieskiej. W ramach tego zadania powstanie m.in. ścieżka rowerowa połączone z EuroVelo 11 i ścieżką na ul. Węgierskiej. Jeśli uda się pozyskać to dofinansowanie (w wysokości 3 mln złotych przy koszcie całej inwestycji ponad 6 mln ) realizacja nastąpi w przyszłym roku.

Za kilka tygodni do nowego budynku przeniesie się Ośrodek Pomocy Społecznej. Trwają intensywne prace wykończeniowe przy rozbudowie biblioteki przy ul. Mickiewicza i remoncie strażnicy OSP w Starym Sączu. Zakończył się gruntowny remont wraz z budową kanalizacji w Barcicach na ul. Nowa Dzielnica. Trwa budowa chodnika przy ul. Brzozowej na os. Lipie. To inicjatywa mieszkańców finansowana z puli budżetu obywatelskiego. W tym roku ruszą zapowiadane remonty ul. Dąbrowskiego, Morawskiego, 11 listopada, współfinansowane z Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych. Koszt 1,8 mln zł.

Rada przyjęła uchwałę w sprawie kryteriów i regulaminu przyznawania pomocy rodzinom w pilotażowym programie “Małopolska Niania”. Z pomocy w gminie skorzysta na razie 5 rodzin. Rada podjęła również decyzję przyznania pomocy w wysokości 10 tys.zł Gminie Czersk z woj. pomorskiego poszkodowanej podczas sierpniowych nawałnic. Rada przyznała też dotację dla Klasztoru sióstr Klarysek w wysokości 17.600 zł na wykonanie konserwacji polichromii oratorium zakonnego w kościele pw. Trójcy Świętej.

Inne podjęte uchwały to m.in. w sprawie przyjęcia Gminnego Programu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie oraz Ochrony Ofiar Przemocy w Rodzinie na lata 2018-2020 i w sprawie określenia wysokości stawek podatku od nieruchomości. Stawki wzrosną m.in. o 2 grosze za m2 od budynków mieszkalnych, 2 grosze za m2 od gruntów zajętych pod działalność gospodarczą 1 grosz/m2 od pozostałych gruntów.

Gościem na sesji był starosta nowosądecki Marek Pławiak. - Stary Sącz to miejsce wyjątkowe, często podczas różnych wydarzeń skupia mieszkańców całej Sądecczzyzny. – mówił starosta zaznaczając, że w Starym Sączu często bywa. - Wysoko oceniam aktywność samorządu w Starym Sączu, śledzę to co się dzieje. Staramy się wspierać te działania w miarę możliwości. Starosta potwierdził, że w przyszłym roku ruszy budowa sali gimnastycznej przy Liceum Ogólnokształcącym I dziękował za wsparcie finansowe rozbudowy szpitala w Krynicy-Zdroju. W nowym skrzydle powstaje między innymi supernowoczesny blok operacyjny, przeniesiony zostanie tam oddział pediatryczny.


Urząd Miejski w Starym Sączu

Galeria