• slider1.jpg

XII Międzynarodowy Plener Malarski – Wschód bliski i daleki Czwartek, 13 lipca 2017

Po raz kolejny artyści z różnych stron świata spojrzą na Stary Sącz i wyczarują jego obraz przefiltrowany przez swoją wrażliwość, doświadczenie, talent i pamięć o miejscach skąd pochodzą.

W tym roku w Starym Sączu gościmy Yuki Ideguchi z żoną Cyoko Tamai i Kin Taii z Japonii, Wiktorię Iljinę i Wiktorię Krupskaję z Białorusi, Marianę Motykę i Oksanę Andrushchenko z Ukrainy. Polskę reprezentować będą Janusz Motylski, Krzysztof Bojarczuk i oczywiście Marian Nowiński i Piotr Nowiński.

Jak co roku, artyści spotykają się w Starym Sączu na plenerze malarskim. Wyjątkowy klimat miasta i okolic jest inspiracją do tworzenia wyjątkowych dzieł, które powiększają dorobek kulturalny regionu. Dorobek niezwykły, ponieważ przefiltrowany przez wrażliwość estetyczną i spojrzenie osób z innych kręgów kulturowych.

 Interesująco zapowiada się Sympozjum Kultur Lokalnych, na którym Kin Taii zaprezentuje film stworzony podczas pobytu w Starym Sączu na ubiegłorocznym plenerze. - Chciałbym sfilmować historyczny Stary Sącz z różnych punktów, widziany oczami artysty tworzącego obrazy video -zapowiadał artysta urodzony w Chinach. - Przedstawię obraz zarówno przyrody, ale i budynków o różnych porach dnia i nocy. W tym filmie będzie współistniał Wschód i Zachód. Planuję także skomponować oryginalną muzykę, która będzie odzwierciedleniem wyobrażenia o Starym Sączu. Chciałbym stworzyć dzieło, które pokazuje unikatowy obraz Starego Sącza.

Zapraszamy więc na Sympozjum Kultur Lokalnych oraz pokaz filmu (Restauracja Staromiejska 24 lipca, godz. 17.30) i na wernisaż prac w Galerii pod Piątką (27 lipca, godz. 19.00), które przez dwa najbliższe tygodnie będą powstawać w starosądeckim anturażu, a po wernisażu happening w rynku.

 


Urząd Miejski w Starym Sączu