• slider1.jpg

Podwójny jubileusz biskupa Władysława Bobowskiego Poniedziałek, 20 marca 2017

W Tarnowie życzenia dostojnemu jubilatowi składał burmistrz Jacek Lelek.

Uroczystości jubileuszu 60-lecia kapłaństwa i 85. rocznicy urodzin biskupa Władysława Bobowskiego miały miejsce w Wyższym Seminarium Duchownym. Na spotkanie do Tarnowa przybyli biskupi, kapłani, siostry zakonne, klerycy oraz przedstawiciele parafii i samorządowcy. Życzenia dostojnemu Jubilatowi składał też burmistrz Jacek Lelek. Podczas uroczystości odczytano specjalne życzenia dla kapłana od prezydenta Andrzeja Dudy.

Jednym z punktów spotkania w seminarium tarnowskim była promocja albumu „Idźcie i głoście – Ambony Diecezji Tarnowskiej”. Album zawiera zdjęcia ambon (191) z niektórych kościołów naszej diecezji, wybudowanych przed zakończeniem Soboru Watykańskiego II. Przy niektórych ambonach umieszczono krótkie fragmenty homilii i kazań pasterzy kościoła tarnowskiego z ostatniego stulecia zaczynając od abpa Leona Wałęgi. Część fotograficzną poprzedza wywiad z biskupem Bobowskim, któremu - z racji przypadających jubileuszy - dedykowana została ta publikacja.

Na okładkę wydawnictwa wybrano ambonę z klasztornego kościoła św. Trójcy w Starym Sączu. Barokowa ambona z 1671 z drzewem Jessego jest wykonana z hebanu. Wysoka na 7,6 m przedstawia ród dawidowy, z którego wywodzi się Najświętsza Panienka. U podstawy ambony leży naturalnej wielkości postać Jessego ojca Króla Dawida. Z jego piersi wyrastają dwie gałęzie winorośli. Na kiściach winogron umieszczono dwanaście figur królów izraelskich.

Jak napisał w krótkiej recenzji ks. dr hab. Norbert Mojżyn historyk sztuki - „Ta książka to wymierny wkład w uświadomienie bogactwa naszej polskiej spuścizny i chrześcijańskiej tożsamości.”


Urząd Miejski w Starym Sączu/fot. Grzegorz Brożek/Foto Gość

Galeria