TYTUŁ PROJEKTU: Ochrona bioróżnorodności poprzez podglądanie przyrody - kompleksowa ochrona i udostępnienie środowiska przyrodniczego w widłach Dunajca i Popradu
FUNDUSZ: Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego
PROGRAM: Regionalny Program Operacyjny Województwa Małopolskiego na lata 2014 -2020
DZIAŁANIE: 6.2 Ochrona różnorodności biologicznej
Beneficjent: Gmina Stary Sącz
Koszty kwalifikowane: 1 520 612, 10 PLN
Wartość dofinansowania z funduszy UE: 1 292 520, 28 PLN
Okres realizacji: 30.06.2018
Data podpisania umowy o dofinansowanie: 26.10.2016 r.
Władze Gminy Stary Sącz w porozumieniu z Zespołem Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego postanowiły, aby najbardziej bogaty w różnorodność biologiczną i unikatowy teren położony w widłach Dunajca i Popradu zabezpieczyć przed niekontrolowanym "zadeptywaniem", przy równoczesnym wykorzystaniu jego walorów przyrodniczych. Realizacja tego projektu będzie obejmować utworzenie kładki przyrodniczej wraz z infrastrukturą służącą ochronie przyrody.
Ścieżka położona jest na terenach zalewowych Dunajca i Popradu. Składają się na nią dwa krzyżujące się ze sobą drewniane pomosty oraz dwa punkty obserwacyjne. Dzięki temu ruch turystyczny będzie odbywał się w taki sposób, by miłośnicy przyrody nie płoszyli zwierząt w ich naturalnych siedliskach.
W ramach tego projektu zostały także nabyte gniazda, które przyrodnicy zamontowali w miejscach, gdzie ptaki mają możliwość bezpiecznej opieki nad potomstwem.
Aktualności:
Czerwiec 2019
Enklawa Przyrodnicza Bobrowisko otrzymała rekomendację województwa małopolskiego i bierze udział w konkursie RegioStars 2019. Swój głos na projekt można oddać na stronie RegioStars (Kategoria 2 - Łączenie zielonej, niebieskiej i szarej infrastruktury).
RegioStars to nagrody przyznawane przez Komisję Europejską innowacyjnym projektom regionalnym, które były/są realizowane ze wsparciem środków unijnych.
____________________________________________________________________________________________
Październik 2018
10 października 2018 r. podczas gali Made in Małopolska Enklawa Przyrodnicza "Bobrowisko" została wyróżniona w konkursie BEZ (PRZE)TARGU - mającym na celu wyłonienie najbardziej kreatywne i niestandardowe działania.
Więcej informacji: tutaj
____________________________________________________________________________________________
Wrzesień 2018
Enklawa przyrodnicza Bobrowisko, która powstała w tym roku w widłach rzek Dunajca i Popradu, już stała się turystycznym hitem. Niezwykły design tego miejsca doceniło jury konkursy o Nagrodę Województwa Małopolskiego im. Stanisława Witkiewicza, przyznając jej pierwsze miejsce w kategorii przestrzeń publiczna.
Więcej informacji: tutaj
____________________________________________________________________________________________
Lipiec 2018
23 lipca 2018. Dla wszystkich, którzy chcą jeszcze dokładniej poznać Enklawę przyrodniczą "Bobrowisko" lub przygotować się do jej odwiedzenia przygotowaliśmy aplikację mobilną.
Bardzo przyjazna w obsłudze aplikacja zawiera audioprzewodnik, encyklopedię roślin i zwierząt charakterystycznych dla Bobrowiska, mapę, skaner kodów QR i informacje o historii tego miejsca i samym projekcie. Aplikację można ściągnąć bezpłatnie na telefony z systemami Android i iOS.
Aplikacje do pobrania pod poniższymi linkami lub po zeskanowaniu kodu.
https://itunes.apple.com/cn/app/bobrowisko-stary-s%C4%85cz/id1400645044?mt=8
https://play.google.com/store/apps/details?id=pl.amistad.treespot.bobrowisko
app store google play
Maj 2018
9 maja 2018 . Enklawa przyrodnicza Bobrowisko oddana do użytku. W otwarciu nowej atrakcji turystycznej wzięli udział m.in. Leszek Zegzda członek zarządu Województwa Małopolskiego, burmistrzowie Jacek Lelek i Kazimierz Gizicki, przedstawiciele wykonawcy ( firma BDM), Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego.
Kwiecień 2018
Zakończenie prac coraz bliżej. Trwają ostatnie prace wykończeniowe. Przyszedł też czas na montaż dodatkowego wyposażenia, m.in. lunet obserwacyjnych a także elementów tzw. „edutainmentu” – czyli edukacji poprzez zabawę. W ramach tego wyposażenia m.in. zaprojektowano i wykonano dioramy przedstawiające sceny związane z miejscem, w którym dzisiaj jest enklawa przyrodnicza Bobrowisko, a które jeszcze kilka dekad temu było terenem żwirowni.
Dioramy zostały umieszczone w zabudowanych strukturach obserwacyjnych i już niedługo będzie można je oglądać.
Marzec 2018
Z szuwarów enklawy przyrodniczej Bobrowisko – bo taką nazwę otrzymało to miejsce wyłaniają się już struktury obserwacyjne.
Pomimo, że obiekt nie jest jeszcze oddany do użytku, Rada Miejska w Starym Sączu uchwałą z dnia 26 marca 2018r. przyjęła regulamin określający zasady korzystania z kompleksu przyrodniczego BOBROWISKO
Więcej informacji: tutaj